Repertoir

Albinoni: Adagio g-moll
Alfvén:
Svit Gustaf II Adolf; ur ”Den förlorade sonen”; Låtar från Leksand
Leroy Anderson:
”Sleigh Ride”; ”The Penny Whistle Song”; Favorites
Atterberg:
Svit för violin, viola o.stråkar
J.Chr.Bach:
Ouv. ”Orione”, ”Lucio Silla”; Sinfonia B-dur
J.S.Bach:
Brandenburgkonserter; Sviter nr 2 o 3; Violinkonserter a-moll, E-dur;
Dubbelkonsert d-moll; Konsert för violin och oboe; Kantater; ”Air” ur orkestersvit nr 3
P. D. Q. Bach:
”Octoot” för blåsare
Barber:
Adagio för stråkar
Beethoven:
Pianokonserter nr 1,2,3,4,5; Trippelkonsert; Violinkonsert; Violinromanser;
Symfonier nr 1,5; ur symfonier nr 6 o 7; Ouv. ”Coriolanus”, ”Egmont”
Berlioz:
Ouv. ”La damnation de Faust”; Ungersk marsch
Berwald:
Ouv. ”Estrella de Soria”; ur symfonier ”Capricieuse”, ”Naive”, ”Singulière”
Bizet:
Sviterna ”Carmen”, ”L’Arlesienne”, ”Jeux d´enfants”; ur Symfoni i C
Boccherini: Cellokonsert B-dur
Boyce:
Symfoni nr 5 D-dur
Brahms:
”Ein deutsches Requiem”; ur symfonier nr 1, 2, 3; Ungerska danser
Britten:
”Simple symphony”; ”Matinées musicales”
Bruch:
Violinkonsert g-moll
Bruckner:
Symfoni nr 1
Charpentier:
Svit för stråkorkester
Chopin:
Pianokonsert nr 2 f-moll
Cimarosa:
”Il maestro di capella”; Konsert för 2 flöjter
Corelli:
Concerto grosso op 6:4 och 6:8 ”Julkonserten” m.fl.
Crusell:
Klarinettkonsert B-dur
Davidoff:
Cellokonsert a-moll
Delibes:
Balettsviter ”Coppelia”, ”Sylvia”
Dvorák:
ur symfoni nr 9 ”Nya världen”; Slaviska danser
Eckerberg:
Sommarmusik; Svit ”Från Sommen”
Elgar:
”Pomp and circumstance”; Serenad för stråkar
Flotow:
Ouv. ”Martha”
Franck:
ur Symfoni d-moll
de Frumerie:
Svit för kammarorkester
Gershwin:
Rhapsody in Blue; ur ”Porgy and Bess”
Gluck:
Ouv. ”Alceste”, ”Ifigenia in Aulis”, ”Orfeo ed Euridice”; Balettmusik
Gounod:
Balettsvit ur ”Faust”; ”Marche funèbre d´une marionnette”; ”Petite Symphonie” för 9 blåsare
Grieg:
Pianokonsert; Peer Gynt-svit nr 1 o 2; ”Fra Holbergs tid”; Norska danser
Haydn:
Symfonier nr 44, 48, 92, 94, 96, 100, 101, 103, 104; Pianokonsert D-dur;
Violinkonsert i C; Trumpetkonsert; Hornkonsert nr 1 o 2; Cellokonserter i D o C;
Oboekonsert; Ouv. ”L’isola disabitata”; Ouv. ”Armida”; Orgelkonserter
Hahn:
”Götisk svit” för stråkar
Hindemith:
8 stycken för stråkar
Händel:
Ouvertyr, arior o. körsatser ur ”Messias”; ”Fireworks Music”;”Water Music”;
Oboekonsert; Festmusik ”Alcina”; Ouv. ”Samson”
Holst:
S:t Paul’s suite, ”Jupiter” ur ”Planeterna”
Hummel:
Trumpetkonsert
Ippolitov-Ivanov:
ur ”Kaukasiska skisser”
Khatjaturian:
Adagio ur ”Spartacus”
Kodály:
Minuetto serio
von Koch:
Lantlig svit
Kraus:
Ouv. ”Proserpine”
L-E Larsson:
”Pastoralsvit”; ”Förklädd gud”; ”En vintersaga”; ”Barococo”
Lidholm:
Toccata e canto
Lindblad:
Kungssången; Symfoni nr 1
Lumbye:
”Champagnegalop”; ”Jernbanegalop”
Massenet:
Meditation för soloviolin ur operan ” Thaïs”
Mendelssohn: Symfonier nr 3 o 4; Violinkonsert e-moll; Ouv. ”Hebriderna”;
ur ”En Midsommarnatsdröm”
Moniuszko:
Ouv. ”En vintersaga”
Monti:
”Czardas”
W.A. Mozart:
symfonier nr 25,29,31,32,38,40; Pianokonserter 11,19,20,21,23,24,25,27;
Violinkonserter nr 3 o 5; Hornkonserter nr 1,2,3; Sinfonia concertante  för violin o viola;
Fagottkonsert nr 1; Klarinettkonsert A-dur; Posthornserenad; ”Eine kleine Nachtmusik”;
”Serenata notturna”; Blåsarserenad nr 12; Ouv. ”Titus”, ”Cosi fan tutte”,
”Enleveringen ur Seraljen”, ”Figaros bröllop”, ”Teaterdirektören”, ”Trollflöjten”;
”Exsultate jubilate”; Salzburgsymfonier; ”En slädfärd”
Nicolai:
Ouv. ”Muntra fruarna i Windsor”
Offenbach:
Ouv. ”Sköna Helena”, ”Orfeus i underjorden”; ur ”Hoffmans äventyr”
Pergolesi:
”Stabat mater”
Peterson-Berger:
”Frösöblomster”; ”Sommarsång”; ”Gratulation”; ”Vid Frösö kyrka”
”Intåg i Sommarhagen”, m fl; ur symfoni nr 3 ”Same Ätnam”
Purcell:
Svit ”Abdelazer”; Svit ”The Fairy Queen”
Rachmaninoff:
Pianokonsert nr 2; Prélude g-moll
Randel:
Ouv. ”Värmländingarna”
Ravel:
”Pavane pour une Infante défunte”
Rimskij-Korsakov: ur ”Scheherazade”
Romberg” Cellokonsert nr 2
Roman:
”Drottningholmsmusiken”; Sinfonia nr 16 o 20; Ouv. g-moll; ”Fader Vår”
Rossini :
Ouv. ”Barberaren i Sevilla”, ”Den tjuvaktiga skatan”, ”Italienskan i Alger”,
”Tancred”, ”Il signor Bruschino”
Saint-Saëns:
Cellokonsert; ”Danse macabre”
Schubert:
Symfonier nr 1,3,5,8,9; Ouv.” Fierrabas”; Ouv. o. mellanspel ”Rosamunda”;
Ouv. D-dur; Ouv.i italiensk stil
Schumann:
Symfonier nr 3 o 4; Pianokonsert; Cellokonsert
Sibelius:
”Finlandia”; ur symfoni nr 2; Sviter ”Kung Kristian II”,
”Pelléas et Mélisande”, ”Kareliasviten”; ”Andante festivo”; ”Valse triste”; ”Tounelas svan”
Sjögren:
”På vandring”
Smetana:
”Komedianternas dans” ur ”Brudköpet”
J.Strauss:
Ouv. ”Läderlappen”, ”En natt i Venedig”, ”Zigenarbaronen”;
Valser; Polkor; Marscher
R.Strauss:
Hornkonsert nr 1 o 2; Vals ur ”Rosenkavaljeren”
von Suppé:
Ouv. ”Lätta kavalleriet”; ”Den sköna Galathea”
Telemann:
Violakonsert; Polsk konsert för stråkar
Tjajkovskij:
ur symfonier nr 1, 5, 6; ”Nötknäpparsviten”; ur ”Svansjön”, ”Törnrosa”, ”Eugen Onegin”; Rokokovariationer för cello o. orkester; Serenad för stråkar
Torelli:
Concerto grosso
Wagner:
Ouv. ”Mästersångarna i Nürnberg”; ”Siegfied-Idyll”; ”Pilgrimskören”
Waldteufel” ”Skridskoåkarna” m.fl valser
Warlock:
”Capriol”
von Weber:
Ouv. ”Friskytten”, ”Oberon”; Klarinettkonsert nr 1
Verdi:
Ouv. ”Nabucco”; Triumfmarsch ur ”Aida”
Wirén:
Serenad op. 11
Vivaldi:
”De fyra årstiderna”; Piccolaflöjtkonsert; Concerti grossi; Flöjtkonsert nr 5; Konsert C-dur för 2 flöjter; Konsert d-moll för 2 oboer
Uttini: Ouv. ”Il Re Pastore”

Musik ur musicals som West side story, Phantom of the opera, My fair lady. En lång rad opera-arior och duetter samt sånger ur operetter och musicals. Verk för blåsarensenbler av Copland, Donizetti, Dvorák, Gounod, Krommer, Mozart, Raff Marscher av b l.a. Alford, Coates, Fucik, Lincke, Meyerbeer, Sousa, Strauss, Suppé, Teike,

Solister som medverkat vid konserter med S:t Eriks Orkesterförening:

RECITATION
Bo Setterlind, poet

SÅNG: SOPRAN
Katarina Arvidson
Katarina Dalayman
Birgitta Holmner
Christina Knochenhauer
Greta Lindberg
Marianne Mellnäs
Cecilia Nanneson
Laila Andersson Palme
Katarina Pilotti
Elisabeth Saedén
Elisabeth Söderström
Irma Urrila
Elisabet Wallström
Susanne Francett

SÅNG: MEZZOSOPRAN
Eva Marklund
Camilla Ringquist
Eva Serning
Edith Thallaug

SÅNG: ALT
Unni Rugtvedt
Ellika Ström
Monica Gårdebäck

SÅNG: TENOR
Michael Axelsson
Mark Bartholdsson
Lennart Bjelke
Raymond Björling
Nicholas Buxton
Fredrik de Jounge

SÅNG: BARYTON
Peter Kajlinger
Mattias Nilsson
Bo Ohlgren
Staffan Sandlund

SÅNG: BASBARYTON
Curt Appelgren
John Sax
Tord Wallström

SÅNG: BAS
Bengt Rundgren
Michael Schmidberger

PIANO
Victor Borge (även dirigent)
Greta Eriksson
Julia Estrada
Elzbieta Glabowna
Maria Kihlgren
Ann-Sofie Klingberg
Bengt Kulfors
Bengt-Åke Lundin
Terès Löf
Iréne Mannheimer
Lucia Negro
Roland Pöntinen
Lars Roos

ORGEL
Anita Häggmark
Nat. Olofsson
Roland Forsberg

VIOLIN
Amus Kerstin Andersson
Kersti Dahlkvist
Filip Gloria
Rimma Gotskosik
Marielle Iivonen
Mona Rosell
Marit Bergman-Sandklef
Per Sandklef
Wille Sundling
Bo-Gustaf Thorell
Mats Zetterqvist

VIOLA
Susanne Magnusson
Georg Thönners

VIOLONCELL
Hanna Dahlkvist
Filip Graden
Ola Karlsson
Sofia Meyer
Torleif Thedéen

BLOCKFLÖJT
Svante Bergquist

FAGOTT
Stefan Axelsson
Sebastian Stevensson

FLÖJT
Staffan Lang
Karin Nyström
Lisa Sandborgh

KLARINETT
Jonas Fransén
Fanny Rehnberg
Charlotta Savander

OBOE
Per-Olof Gillblad
Viggo Kann
Mona Laurell
Anne Lofgren
Sara Ståhlberg
Michael Ullgren

TRUMPET
Urban Eriksson
Andreas Jönsson

TUBA
Heléne Andersson

VALTHORN
Anna Bjelovuk
Sören Hermansson
Ib Lanzky-Otto

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close