Konserter fr.o.m. 130216

2022-05-14 Historiska Museet, Barocksalen
Dir: Michael Lagerström
Solist: Olga Albasini, piano

Mozart:
Symfoni Nr. 40
Beethoven: Pianokonsert Nr.3

2022-03-27 Festkonsert i Nacka Aula
Dir: Michael Lagerström
Solist: Susanne Francett, sopran och violin

Franz von Suppé: Uvertyr till ”Morgon, middag och natt i Wien”.
Giuseppe Verdi: ”Caro nome che il mio cor” ur Rigoletto.
Giacomo Puccini: ”Oh! Mio babbino caro” ur Gianni Schicchi.
Léo Delibes: ”Indian bell song” ur Lakme.
Johann Strauss: ”Klipp-Klapp-galopp” & ”Ander schönen blauen Donau”.
Johann Strauss (d.ä.): ”Radetzky-marsch”.
Jules  Massenet: ”Méditation” ur Thaïs.
Peter Tjajkovskij: ”Blommornas vals” ur Nötknäpparsviten.

2021-11-21 Sofia Kyrka
Dir: Michael Lagerström
Orgelsolist: Michelle Öhman

Niels W. Gade:
Efterklange af Ossian
Wilhelm Stenhammar: Mellanspel ur ”Sången”
Alexandre Guilmant: Orgelsymfoni Nr 1.

2021-10-02   Kulturum Märsta
2021-10-09  Nacka Aula
Dir: Michael Lagerström
Solist: Danial Shariati, Violin

Ludwig van Beethoven: Coriolanus, ouvertyr, op. 62
Gabriel Fauré: Pelléas et Mélisande, orkestersvit, op. 80
Max Bruch: Violinkonsert nr 1 i g-moll, op.26

2020-10-03  Högalidskyrkan
2020-10-04  Kulturum Märsta
Dir: Niklas Tamm
Solist: Christopher Hästbacka, piano

Béla Bartók: Rumänska folkdanser, Sz.68
Richard Strauss: Serenad i Ess-dur för blåsare, op. 7
Ludwig van Beethoven: Pianokonsert nr 5 i Ess-dur op. 73, ”Kejsarkonserten”

2020-03-07  Nacka Kyrka
2020-03-08  Högalidskyrkan
Dir: Benedikt Melichar och Michael Lagerström
Högalids Oratoriekör och S:t Eriks Orkesterförening

Sergej Tanejev: Johannes från Damaskus (”A Russian Requiem”), Op. 1
Anton Bruckner: Vier Orchesterstücke
Johannes Brahms: Schicksalslied, Op.54

2020-01-18  Trettondagskonsert i Högalidskyrkans stora församlingssal
Dir: Michael Lagerström
Solist: Susanne Francett, sopran och violin

Johann Strauss d.y. :
Kejsarvalsen
Johan Halvorsen: Bojarernas intåg
Franz Lehár: ”Viljasången” ur Glada Änkan
Pjotr Tjajkovskij: Sats 2 ur symfoni Nr 6
Edward Elgar: Sérénade lyrique
Johann Strauss d.y. : Uvertyr till Zigenarbaronen
Gaetano Donizetti: ”Quel guardo il cavaliere” ur Don Pasquale
Johann Strauss d.y. : Rosen aus dem Süden
Johannes Brahms: Ungersk dans Nr 5
Vittorio Monti: Czardas

2019-11-09 Nacka kyrka
2019-11-10 Högalidskyrkan
Dir: Michael Lagerström
Barnkör från Adolf Fredriks Musikklasser i Farsta, ledning Marcus Josephson (9/11), resp. barnkörer från alla Söders församlingar, ledning Maria Bergström (10/11)
Franz Schubert: Militärmarsch
Leroy Anderson: The Waltzing Cat
Benjamin Britten: Playful Pizzicato
Pjotr Tjajkovskij: Scen ur ”Svansjön”
Kerstin Andeby/Lena Andersson, arr. Anders Högstedt:  Majas alfabetssånger

2019-09-28 Historiska Museet, Barocksalen
2019-09-29 Kulturumteatern, Märsta
Dir: Niklas Tamm
W.A. Mozart: Ouvertyr till ”Don Giovanni”, K. 527
Gustav Mahler: ”Blumine”, en borttagen andantesats ur Symfoni nr. 1
Jan Václav Voříšek:  Symfoni i D-dur, Op. 24

2019-05-18 Historiska Museet, Barocksalen
Dir: Michael Lagerström
Solist: Matilda Lindholm, piano
Franz Schubert: Ouvertyr till ”Rosamunde” (urspr. t. ”Die Zauberharfe”)
Edward Elgar: Ur Enigmavariationer, op. 36: Tema samt variationerna I, VIII och IX
Edvard Grieg: Pianokonsert i A moll, op. 16

2019-04-06 Nacka kyrka
2019-04-07 Högalidskyrkan
Dir: Michael Lagerström (6/4); Benedikt Melichar (7/4)
Solister:
Elisabeth Meyer, sopran;  Tove Nilsson, alt;
Michael Axelsson, tenor;  Eric Arnelöf, bas
Högalids oratoriekör
Joseph Haydn:  Jesu sju ord på korset, oratorium för kör och orkester (Hob XX:2)

2019-02-16 Nacka kyrka
2019-02-17 Stora församlingssalen, Högalidskyrkan
Dir: Michael Lagerström
Solist: Lisa Sandborgh, tvärflöjt
Johann Sebastian Bach: Orkestersvit nr 2 i h-moll
Ludwig van Beethoven: Symfoni nr 4

2018-12-08 Nacka kyrka
2018-12-09 Högalidskyrkan
Dir: Maria Bergström och Michael Lagerström
Julkonsert i samarbete med Högalids damkör
John Rutter: Candlelight Carol och Star Carol
Anna Cederberg-Orreteg: Juleklang
Arcangelo Corelli: Concerto grosso i g-moll ”La Notte” (”Julkonserten”)
Emmy Köhler: Nu tändas tusen juleljus
Jakob Gerhard Meidell: Deilig er den himmel blå
Lars-Erik Larsson: Epilog ur En Vintersaga
Franz Gruber: Stilla Natt
Davis – Onorati – Simone: The little drummer boy
Per-Olof Ukkonen: TV:s Julafton
John Francis Wade: Dagen är kommen

2018-11-10 Högalidskyrkan
2018-11-11 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solist: Mona Laurell, engelskt horn
Niels W. Gade: Efterklange af Ossian
Carl Nielsen: Ur Aladdin-Suite, sats 2-4
Jean Sibelius: Tuonelas svan
Wilhelm Stenhammar: Mellanspel ur kantaten ”Sången”
Edvard Grieg: Im Herbst

2018-09-29 Högalidskyrkan
2018-09-30 biograflokalen Forum, Märsta
Dir: Wille Sundling
Solist: Rasmus Johansson, 12 år, trumpet
Georges Bizet: Carmensvit nr. 1
Georges Bizet: Symfoni i C-dur, sats 2
Jean-Baptiste Arban: Karneval i Venedig
Georges Bizet: Arlesiennesvit nr 2
Adolphe Adam : Julsång
Hector Berlioz: Ungersk marsch
Leroy Anderson: Buglers’ Holiday

2018-05-25 Högalidskyrkan
Högalidskyrkans Oratoriekör
Dir: Benedikt Melichar och Michael Lagerström
Ludwig van Beethoven: Egmont,ouvertyr
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfoni nr 35, K 385, sats 1
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Psalm 42

2018-05-05 Nyckelviken
Solist: Christoph Naugebauer, violin
Stråkensemble ur orkestern

2018-04-22 Barocksalen, Historiska Muséet
Dir: Michael Lagerström
Solist: Filip Graden, cello
Ludwig van Beethoven: Egmont, ouvertyr
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfoni nr 25, ”Haffner”, K 385
Camille Saint-Saëns: Cellokonsert nr 1

2018-02-11 Nacka kyrka
2018-02-17 S:t Peters kyrka
Dir: Michael Lagerström
Jean Sibelius: Romanze in C för stråkorkester
Jean Sibelius: Impromptu för stråkorkester
Johannes Brahms: Ur Serenad nr 2, för låga stråkar och blåsare
Franz Schubert: Symfoni nr 4, ”Den Tragiska”

2017-11-18 S:t Peters kyrka
2017-11-19 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solist: Hedvig Hasselström, mezzosopran/alt
Antonin Dvorák: Tjeckisk Svit
Gustav Mahler: Ur Rückert-Lieder: ”Ich bin der Welt abhanden gekommen”;
Blicke mir nicht in die Lieder”;  ”Liebst Du um Schönheit
Maurice Ravel: Pavane för en död prinsessa
Edward Elgar: Ur Sea Pictures:  ”In Haven”; ”Where the corals lie”; ”The Swimmer

2017-09-30 S:t Peters kyrka
2017-10-01 Kulturum, Märsta
Dir: Wille Sundling
Solist: Rasmus Johansson, trumpet
Pjotr Tjajkovskij: Ur Svansjön, orkestersvit
Benny Golson: I Remember Clifford, arr. K. Lundkvist
Giacomo Puccini: Nessun Dorma, arr. K. Lundkvist
Pjotr Tjajkovskij: Ur Nötknäpparen, orkestersvit
Stefan Nilsson: Gabriellas Sång, arr. K. Lundkvist
Jean Sibelius: Valse Triste
Jean Sibelius: Finlandia

2017-05-21 Nyckelviken, Nacka
Solister: Nazaket Rashidzade, violin; Mona Laurell, oboe
Scott Joplin: The Entertainer
Gunnar Hahn: Vals efter Jamtlof
Carlos Gardel: Tango Canción
Kalle Moraeus: Koppången
Johann Pachelbel: Kanon
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento
Benjamin Britten: ”Pan” ur ”Six Metamorphoses after Ovid for Oboe Solo”
George Gershwin: ”Summertime” ur ”Porgy and Bess”

2017-04-23 Barocksalen, Historiska Muséet
Dir: Michael Lagerström
Solist: Julia Sjöstedt, piano
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsert nr 24, K 491
Charles Gounod: Symfoni nr 1

2017-02-18 S:t Peters kyrka
2017-02-19 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Doreen Carwithen: Suffolk Suite
Anton Bruckner: Marsch, Drei Sätze för Orchester
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfoni no 5

2016-12-17 S:t Peters kyrka
Dir: Michael Lagerström
Damkören Gaudia
Solist: Elisabet Brander
John Rutter: Candlelight Carol, Star Carol
Johann Sebastian Bach: Sinfonia och Koral ur Juloratoriet, Nur ein Wink von seinen Händen
Häggkvist: Himlen i min famn
Franz Gruber: Stilla Natt
Max Reger: Marias Vaggsång
Lars-Erik Larsson: Epilog ur En Vintersaga
Brad Ross: Julen skall komma till oss
Archangelo Corelli: Julkonserten, ”La Notte”
Engelsk visa: Dagen är kommen

2016-11-19 S:t Peters kyrka
2016-11-20 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solist: Hedvig Hasselström
Gioacchino Rossini: Ouvertyr till Wilhelm Tell
Johann Strauss d.y.: Orlofskijs aria ur Läderlappen
Wolfgang Amadeus Mozart: Dorabellas aria 1 ur Cosi fan tutte
Franz Schubert: Entr’acte 1 ur Rosamunda
Giuseppe Verdi: Stride la Vampa ur Trubaduren
Camille Saint-Saëns: Mon coeur s’ouvre à ta voix ur Samson och Delilah
Georges Bizet: Carmensvit nr. 1

2016-10-01 S:t Peters kyrka
2016-10-02 Kulturum, Märsta
Dir: Wille Sundling
Solist: Susanne Francett
Giuseppe Verdi: Triumfmarsch ur Aida
Johann Strauss d.y.: Skrattarian ur Läderlappen
Johannes Brahms: Ungersk dans no 6
Franz Lehár: Meine Lippen, Viljasången
Frederick Loewe: Ur My Fair Lady
Carl Offenbach: Olympias aria
Leonard Bernstein: Ur West Side Story

2016-05-15 Björknäs kyrka
Solister: Nazaket Rashidzade, violin; Mona Laurell, oboe; Karin Nyström, tvärflöjt
Wolfgang Amadeus Mozart: Eine Kleine Nachtmusik, K. 525
Carlos Gardell: Tango canción
Alessandro Marcello: Adagio ur Konsert för oboe och stråkar i d-moll
Wolfgang Amadeus Mozart: Andante för flöjt och stråkar

2016-04-24, Barocksalen, Historiska Muséet
Dir: Michael Lagerström
Solist: Filip Graden, cello
George Butterworth: The Banks of Green Willow
Pjotr Tjajkovskij: Rokokovariationer för cello och orkester, op. 33
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfoni nr. 40 i g-moll, K. 550

2016-02-20 S:t Peters kyrka
2016-02-21 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Elfrida Andrée: Ouvertyr i D-dur
Wilhelm Stenhammar: Mellanspel ur kantaten ”Sången”
Adolf Fredrik Lindblad: Symfoni nr. 1

2015-12-12 Uppenbarelsekyrkan, Saltsjöbaden
Dir: Michael Lagerström
Solister: Per Sandklef och Marit Bergman-Sandklef, violin; Svante Bergqvist, blockflöjt; Lilian Håkansson, Malin Sundell
Johann Sebastian Bach: Ur Juloratoriet
Achangelo Corelli: Concerto grosso, Sonata 4
Ivar Widén: Gläns över sjö och strand
Ruben Liljefors: När det lider mot jul
Johann Sebastian Bach: Konsert för två violiner och stråkar

2015-11-13 S:t Peters kyrka
2015-11-14 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solist: Staffan Lang, tvärflöjt
Wolfgang Amadeus Mozart: Flöjtkonsert no 1 i G-dur, K. 313
Haydn: Symfoni no 99

2015-10-09 S:t Peters kyrka och 2015-10-10 Kulturum, Märsta
Dir: Wille Sundling
Solist: Susanne Francett
Wolfgang Amadeus Mozart: Ouvertyr ur ”Enlevereringen ur Seraljen”
Wolfgang Amadeus Mozart: Nattens Drottnings andra aria ur ”Trollflöjten”
Joseph Martin Kraus: Sorgemusik över Gustav II
Juan Crisóstomo Arriaga: Symfoni i D-dur, sats 1
Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum

2015-05-24 Nyckelviken, Nacka
Dir: Michael Lagerström
Solister: Svante Bergqvist, blockflöjt; Maud Hammerud, sång; Michael Lagerström och Karin Nyström, tvärflöjt; Mona Laurell, engelskt horn och fagott
Vivaldi: Concerto för blockflöjt och stråkar, sats 1 och 2
Mozart: Adagio för engelskt horn och stråkar
Lindblad: En sommardag, sång och stråkar
Trad: Allt under himmelens fäste, sång
Stenhammar: Till en ros, sång och stråkar
Peterson-Berger: Visa i svensk folkton, sång och stråkar
Haydn: Londontrio 1 för två flöjter och fagott
Mozart: Divertimento för stråkar, sats 1

2015-04-26 Barocksalen, Historiska muséet
Dir: Michael Lagerström
Britten: Simple Symphony
Glazunov: Sérénade
Beethoven: Symfoni nr. 2

2015-03-07 S:t Peters kyrka
2015-03-08 Nacka kyrka
Dir: Michael lagerström
Solist Filip Graden, cello
Haydn: Cellokonsert nr. 2
Mussorgskij: En natt på Blåkulla
Chatjaturjan: Adagio
Sibelius: Finlandia

2014-12-14 S:t Peters kyrka
Dir: Michael Lagerström
Kör: La Vendela
Schubert: Militärmarsch nr. 1
Rutter: Candlelight Carol
Cederberg-Orreteg: Juleklangmusik, Lucia stiger fram
Reger: Marias vaggsång
Ellegaard: Siciliana, Epilog
L-E Larsson: Sinfonia ur En vintersaga
Bach: Ur juloratoriet

2014-11-15 S:t Peters kyrka
2014-11-16 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solist: Wille Sundling
Rossini: Ouvertyr ur Den tjuvaktiga skatan
Mendelssohn: Hebriderna
Bruch: Violinkonsert no 1, sats 2
Eckerberg: Från Sommen, sats 3
Anderson: The Waltzing Cat
Elgar: Militärmarsch no 1

2014-10-04 S:t Peters kyrka
2014-10-05 Kulturum, Märsta
Dir: Wille Sundling
Solister: Karin Nyström, Lisa Sandborgh, Mona Laurell, Anne Löfgren
Vivaldi: Konsert för 2 flöjter och stråkar
Bach: Air ur orkestersvit no 3
Vivaldi: Konsert för två oboer och stråkar
Gounoud: Petite Symphonie för 9 blåsare, Andante Cantabile
PDQ Bach: Octoot för 8 blåsare
Mozart: Symfoni no 25 i g-moll

2014-05-24 Nyckelviken, Nacka
Trubaduren Per Sörman sjunger, spelar och kåserar
Musik för mässingssextett

2014-04-27 Barocksalen, Historiska muséet
Dir: Michael Lagerström
Solist: Viktor Sundqvist
Mozart: Ouvertyr och Dalla sua pace ur Don Giovanni
Verdi: Preludium till akt 1 ur La Traviata
Tosti: Ideale
Peterson-Berger: Dalmarsch, Jungfrun under Lind, Visa i svensk folkton
Tjajkovskij: Lenskis aria ur Eugen Onegin
Grieg: Morgonstämning och Anitras dans ur Peer Gynt
Dvorák: Slavisk dans no 8

2014-02-15 S:t Peters kyrka
2014-02-16 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solister: Sofia Meyer och Sofia Ribbing
Lars-Erik Larsson: Dagens stunder
Bruch: Kol Nidrei
Debussy: Petite Suite

2013-11-09 S:t Peters kyrka
2013-11-10 Nacka kyrka
Dir: Michael Lagerström
Solist: Sebastian Livonen
Wagner: Förspel till Mästersångarna
Sibelius: Tuonelas svan
Berlioz: Ungersk marsch
Mozart: Pianokonsert no 19

2013-10-05 S:t Peters kyrka
2013-10-06 Kulturum, Märsta
Dir: Wille Sundling
Solist: Åsa Wirdefeldt
Mendelssohn: Symfoni no 3
Beethoven: Violinkonsert

2013-06-02 Nyckelviken, Nacka
Dir: Jan Ringquist
Solister: Colleen Vinthagen, Karin Nyström
Alfvén: Låtar från Leksand, Roslagsvår, Roslagspolketta
Mendelssohn: Auf Flügel des Gesanges
Telemann: Violakonsert
Peterson-Berger: ur ”Frösöblomster”

2013-04-21 Hazeliussalen, Hasselbacken
Dir: Michael Lagerström
Nielsen: Orientalisk festmarcsh
Sjostakovitj: Tahiti trott
Peterson-Berger: ur Frösöblomster
Delius: On hearing first cuckoo in spring
Eriksson: Utskärgård
Bizet: Symfoni no 1, sats 1 och 2
Lincke: Berliner Luft

2013-02-16 S:t Peters kyrka
2013-02-17 Nacka aula
Dir: Michael Lagerström
Grieg: Symfonisk Dans no 1 op. 64
Tjajkovskij: Symfoni no 1, sats 2
Sibelius: Valse Triste
Waldteufel: Symfoni no 5

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close